porady

Tatuaże są piękne, wzbogacają nasze ciało, wyrażają myśli i przekonania. Zanim jednak się zdecydujemy warto wiedzieć o nich trochę więcej.

Kiedy można a kiedy trzeba odpuścić

Zacznijmy od tego, że nie każdy czas jest dobry na wykonanie tatuażu, a niektóre choroby całkowicie go wykluczają.

Lepiej odłożyć zabieg na kiedy indziej w przypadku:
- jeśli zażywacie silne leki
- gdy jesteście osłabieni, przeziębieni, macie grypę, anginę lub gorączkujecie
- macie rozległe rany na ciele, które są w trakcie gojenia się
- przebyliście niedawno operację
- jesteście w ciąży

Raczej nie jest Wam pisane mieć tatuaż, gdy chorujecie na cukrzycę, alergie skórne, epilepsję, choroby serca i układu krążenia, łuszczycę, hemofilię oraz przy zaburzeniach krzepliwości krwi a także jeśli jesteście nosicielami wirusa HIV oraz WZW B.

Aby wszystko się udało

Jeśli wspomniane wykluczenia Was nie dotyczą to możecie zacząć się przygotowywać do zabiegu. Po pierwsze dwa dni przed rezygnujemy całkowicie ze spożywania alkoholu. W tym czasie także warto w aptece nabyć środki przeznaczone do późniejszej pielęgnacji, zalecamy Alantan krem lub Bepanthen maść. W dniu zabiegu rano golimy miejsce, gdzie będzie tatuaż. Jeśli zachodzi taka konieczność czynność powtarzamy także dwie godziny 'przed'. Do studia przychodzimy ubrani luźno tak by ubranie nie ocierało i nie podrażniało.

Po wyjściu spod igły

Jako szczęśliwym posiadaczom sztuki na własnym ciele pozostało Wam cieszyć się, pokazywać znajomym oraz...dbać o nią. Teraz wszystko jest w Waszych rękach a najbliższe ponad dwa tygodnie to okres wzmożonej troski o nowy nabytek.

Obszar skóry, gdzie znajduje się tatuaż jest początkowo lekko zaczerwieniony. Podrażnienie znika przeważnie po pół godzinie. Niekiedy, przy wrażliwej skórze i znacznej wielkości tatuażu, utrzymuje się nawet do dwóch dni. Sam tatuaż początkowo ma bardzo intensywne kolory, jednak wraz z przenikaniem tuszu w głębsze warstwy naskórka, zacznie blednąć.
Po upływie trzech godzin od wykonania należy bardzo delikatnie zdjąć opatrunek, umyć letnią wodą z mydłem, ostrożnie osuszyć. Posmarować maścią 'BEPANTHEN' lub 'ALANTAN PLUS', nie ma potrzeby założenia żadnych dodatkowych opatrunków. Smarowanie należy powtarzać do kilkunastu razy dziennie wcześniej obywając zimną wodą i osuszając. Nie wolno dopuszczać do przesuszania skóry ale też trzeba uważać, by maści nie nakładać za dużo. W przeciwnym razie, na skutek przetłuszczenia, pojawią się białe wykwity. Dodatkowo przez kilka dni zaleca się ograniczenie spożywania alkoholu.

Następnego dnia po wykonaniu powierzchnia lekko pomarszczy się i zacznie się formować strup. Nie wolno go zdrapywać, bo pozostaną blizny. Po 3-4 dniach nastąpi złuszczanie. Po tygodniu odpadną strupy i rozpocznie się proces regeneracji naskórka.
Poza tym przez około półtora miesiąca nie możemy brać długich kąpieli, korzystać z basenów i solariów ani wystawiać tatuażu na działanie promieni słonecznych. Niesłychanie ważne jest zachowanie szczególnej higieny. Nikt poza nami nie powinien dotykać miejsca z tatuażem.

Uwaga na promienie słoneczne

Finalny efekt tatuażu jest widoczny po około półtorej miesiąca. Pamiętajmy jednak, że jest to miejsce, które pochłania większą ilość promieni słonecznych niż pozostałe obszary skóry więc, by nie dopuścić do poparzenia, wymaga stosowania wysokiego filtra (30UV).